TOP-KOHA.COM Indeksi i forumit
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Qka do te thot fjala "Hacker"

Shko poshtë

Qka  do  te  thot  fjala  "Hacker" Empty Qka do te thot fjala "Hacker"

Mesazh  don'k1nG prej Wed Jan 07, 2009 8:21 pm

Haker anglisht hacker është emri qe i jepet një personi qe krijon e ndryshon kompjuter software dhe hardware, dhe qe ka njohuri ne kompjuter programim, kompjuter perdorim dhe në çështjet e sigurise te sistemeve kompjuterike. Hakeri është një njeri qe merret me perballimin e sfidave intelektuale për te vepruar apo tejkaluar ne menyre krijuese kufinjte qe i vihen, jo vetem ne fushat e interesuara te tij (zakonisht informatiken apo inxhenierine elektronike) por ne te gjitha lëmet e jetës se tij. Hakeri mund te cilesohet edhe si një njeri entuziast (zelltar) dhe kureshtar ne fushen e informatikes dhe kompjuterikes qe futet pa leje ne kompjuterat (rrjetet kompjuterike) e qeverise apo shoqerive (i shtyre nga kureshtja për te mesuar me teper) për te marre informacionet qe do.
Ne lemin e kompjuter programimit hakeri është një programues qe "mat e pret" ose arrin qellimin e tij duke perdorur një rradhe ndryshimesh te shfrytezoje ose zgjase kodin (çelësin) apo burimin. Për disa njerez, emri haker ka një fame te keqe dhe lidhet me personin qe "kosit" ose perdor dhune për te kryer detyra programuese te cilat janë te shemtuara dhe te pasuksesshme. Trajta negative e emrit "hack" perdoret madje mes perdoruesve ne kuptim pozitiv te hakerit.
Ne fushen e sigurise kompjuterike hakeri është një person i afte te shfrytezoje apo te hyje pa leje me ane te mjeshtrive e taktikave ne një sistem kompjuterik. Kjo lidhet zakonisht me hakerat Black hats (kapele zinjte). Kundershtaret e tyre janë White hats (kapele bardhet) te cilet janë hakera me parime dhe etike, qe nuk demtojne kurre një sistem kompjuterik. Poashtu ka edhe Grey hats (Kapelat e perhirta). "Hakera" jo te mirefillte qe s´kane shumë njohuri ne programim apo ne informatike dhe qe perdorin programe te gatshme nga te tjeret dhe demtojne çdo sistem te pambrojtur janë Script kiddies (femije shkarravinash).
Ne haker-kulture, hakeri është një person qe ka arritur një status te sigurt shoqeror dhe është i njohur midis anetareve te kultures për kryerje te vlerave kulturore dhe një sasi te besueshme te diturise teknike.
don'k1nG
don'k1nG
Super Moderator
Super Moderator

Numri i postimeve : 142
Join date : 06/01/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi