TOP-KOHA.COM Indeksi i forumit
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Google shuan një numër të madh shërbimesh

Shko poshtë

Google shuan një numër të madh shërbimesh Empty Google shuan një numër të madh shërbimesh

Mesazh  GjeLy prej Thu Jan 15, 2009 10:34 pm

Nga gjiganti i internetit Google jemi mësuar në paraqitjen të pareshtur të shërbimeve të reja, mirëpo këtyre ditëve Google e ka bërë pikërisht të kundërtën: ka shuar disa shërbime të cilat nuk kanë treguar perspektivë.

Shërbimet të cilat janë shuar apo është paralajmëruar shuarja e tyre janë Jaiku, Google Notebook, Dodgeball dhe Google Video.

Shuarja e Google Videos nuk është edhe ndonjë befasi, kur merret parasysh që Google e ka blerë shërbimin YouTube i cili ofron po të njëjtën gjë: shkëmbimin e dosjeve video. Prej sot Google Video më nuk do të pranojë video materiale të reja, derisa arkiva do të mbetet aktive edhe për një kohë.

Google Notebook është një shtojcë për shfletuesin Firefox e cila u mundëson shkrimin e rikujtuesve (reminders) që lidhen me ndonjë faqe, mirëpo qartazi shfrytëzuesit nuk e kanë përdorë sa duhet, prandaj Google ka vendosur ta shuaj.

Dodgeball është shërbim për porosi të çastit i ngjashëm me atë Twitter, derisa shuarja e tij zyrtare ka qenë vetëm çështje kohe sepse qëmoti ka qenë e njohur se nuk ka gjë prej tij.

Pjesërisht është kjo dhe për këtë Google e kishte blerë shërbimin Jaiku, një klon i Twitter i cili po ashtu mundëson përpunimin e një mikroblogu shumë të thjeshtë në të cilin artikujt e ri janë të kufizuar në 140 karaktere, dhe ata mund t’i dërgoni me anë të porosisë SMS. Ajo çka është më e çuditshme fakti se as Jaiku nuk do të zhvillohet tutje. Megjithatë, nuk bëhet fjalë për shuarjen e plotë, Google sigurisht do ta ofrojë si shërbim për përpunimin e mikroblogut të vet të personalizuar.
GjeLy
GjeLy
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 222
Join date : 07/01/2009
Age : 24
Location : Gilan

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi